FC Fastav Zlín oficiální web

Grygera o odvolání Csaplára: Výsledky neodpovídají kádru, který máme


08.10.2019


Generální manažer klubu Zdeněk Grygera se dnes sešel s médii, aby odpověděl na otázky ohledně odvolání trenéra Josefa Csaplára a následného fungování týmu. Prozradil například důvody odvolání kouče, jaký by si představoval realizační tým a co od týmu očekává. 

Jaký byl hlavní důvod pro odvolání pana Csaplára? 
Pro mě je vždy nejdůležitější ta sportovní část, což je myslím i viditelné. Na to jaký je tady kádr, tak ty sportovní výsledky nebyly. Tabulka asi mluví za vše a to i bodově. Herně to asi bylo dobré, některé zápasy, neříkám, že všechny, byly velmi dobré, ale fotbal se hraje na body. Kolikrát ten dojem byl takový, že hra vypadala dobře, ale my potřebujeme body.

Kdy jste se rozhodli, že trenér skončí?
Po zápase na Baníku. Samozřejmě jsme to konzultovali ještě celou neděli a domluvili se, že se v pondělí sejdeme. Chtěl jsem mluvit i s trenérem, jak to vidí a tak dále. On byl odhodlaný pokračovat dál. Jenže, já to vidím trošku reálněji, což jsou ty body, tabulka a výsledky. Těch gólů co dostáváme je podle mě strašně moc. Já jsem býval obránce, prošel jsem italskou ligou, takže pro mě je defenziva na prvním místě. Navíc když pět šancí máme my, pět oni a oni je využijí a my ne, tak na to se nedá spoléhat.

Proč působení trenéra Csaplára ve Zlíně nevyšlo?
Když jsme v přípravě ty zápasy viděli, tak to bylo nahoru dolů a bylo to hodně riskantní. Když jsem viděl pak generálku, tak jsem si říkal, že to bude ostré. Bude to sice běhavé, bude to líbivé pro lidi, tady ten styl hry, ale je to trošku na riziko. Je možné, že my někomu „čtverku“ dáme, ale taky možná od někoho „čtverku“ dostaneme. Akorát v lize se nám to zhouplo do toho, že výsledky nebyly. Kdyby to bylo jednou, tak se to možná někde ustáli. Jenže my jsme třikrát vyhráli a to tím rozdílem, kdy to nebyl moc velký rozdíl, kromě Opavy. Po té Opavě jsem si říkal, že jestli to půjde ještě nahoru, tak jsme na dobré cestě, jenže my jsme nezvládli důležité dva zápasy a to ty, které by se měly více zvládnout bodově, než herně a to byla Karviná doma a Budějovice venku. S Budějovicemi ten zápas ani nebyl koukatelný. A to jsou pak body, které jsme těm týmům kolem nás darovali.

Byl Jan Kameník vaše první volba?
Byl tou první. Už v létě jsme řešili, zda s ním jako s hlavním trenérem nepokračovat, protože se osvědčil. Pak jsme se ale rozhodli k této variantě, toho zkušenějšího trenéra, který si něčím prošel, takže jsme šli variantou Josefa Csaplára. My jsme ale věděli, že kdyby mělo přijít k nějaké změně, tak se vrátíme k tomu, jak jsme končili ten závěr loňské sezony. Jde nám o to, že dneska jsou tady místní kluci. Chceme realizační kádr ještě doplnit. Chtěli bychom ze Slavičína přivést Petra Slončíka, jako asistenta. Myslím si, že to je kluk, který hrál tady, hrál na Slovácku a ligu má odehranou. Vedl tady mládež, teď si prošel Slavičínem, kde se mu dařilo, takže nějaké zkušenosti má a hlavně má trošku jiný pohled na fotbal než všichni ostatní.

Jan Kameník je tedy hlavní trenér nastálo, nebo jen záskok? 
Je to hlavní trenér. Není jmenovaný dočasně. Žádné bodové ultimátum nedostal. Teprve včera jsme řešili odchod Josefa Csaplára, teď se předával tým, dáváme dohromady realizační tým, do té podoby, co jsem říkal. Cíl teď je se dát do pořádku zdravotně, protože máme pauzu, což se nám hodí. Někteří důležití kluci nám vypadli ze zdravotních důvodů, někteří vypadnou kvůli kartám, nebo přišli na hostování a nemohou teď hrát, ale tak to je, to jsme věděli. Spíš aby byl teď ten kádr co nejširší a byl připravený na zápasy, které budou. Budou to těžké zápasy, ale my musíme bodovat. Nechceme jít tak na krásu, ale tou týmovou prací docílit k bodovému zisku.

Na krizi se podílí i hráči. Vyslali jste i nějaký signál do kabiny?
Ano, oni se podílí. Na druhou stranu, já jsem neviděl utkání, možná až na Budějovice, ve kterém by neodevzdali maximum a zaostávali. Narovinu, nikdy jsem nebyl zastáncem nějakých pokut. Sám jsem to hrál a vím, že někdy třeba nejste v ideální formě, chcete a nevypadá to tak. Trest může mít trenér, který jim smí kdykoliv naordinovat běhání, což je ten nejlepší přístup. Jediné, co jsem rozhodl, že výjezd v Budějovicích platila kabina sama. 

Je těžké hledat ideálního trenéra?
Berme to pořád, že jsme tady Zlín. Myslím si, že když jsme se celkově ohlédli, tak víme, že tady byli úspěšní místní trenéři, kteří to tady znají. Proto jsme se snažili jít touto cestou v minulosti a vracíme se k této variantě, aby byl z okolí nebo místní. Ať to byl Bob Páník, který byl místní, tak pak i Michal Bílek, který se tady neskutečně etabloval. Byl skoro jako místní. Historicky i Vlastislav Mareček, Pavel Hoftych, to byli většinou ti místní. To prostředí specifické je, co si budeme nalhávat. Kdo není místní, tak to musí přijmout, nebo se rychle sžít. Zkušený trenér, až na pana Páníka, v okolí není. Spíš jsou to mladí nadějní kluci. Budu rád, když se tady do toho budou postupně zapojovat. 

Jak veliký problém bylo i to dojíždějí trenéra Csaplára domů do Liberce?
Ono to tak vyzní, ale když v sobotu odehrajete a v neděli bylo volno, tak je jasné, že jel domů. Ale spíše, že odjíždíte z prostředí a pak se vracíte. Není to taková ta domácnost, kdy jsme tady všichni schopni kdykoliv dorazit. Na druhou stranu, to jsme na začátku věděli. Přesto o tomhle to nebylo, řešili jsme spíše tu sportovní stránku, která je taková, jaká je. Fotbalově to nevypadalo špatně, ale ta efektivita nebyla a body to nepřineslo. To, že mi tady potom řeknou „byli jste lepší, hráli jste krásně,“ ale máme nulu a oni odjíždí se třemi body. Ono je to příjemné, když je to jednou za čas, ale ne, když je to skoro pokaždé. Potom je ta tabulka taková, jaká je. Není to jednoduché, i pro ty kluky. 

Co je třeba změnit, aby jste ty góly začali dávat?
Musíme to zjednodušit, měnit styl hry. Samozřejmě, každý by chtěl hrát pěkně a ještě vyhrávat. Musíme si ale objektivně říct, jestli máme na to takovou kvalitu, abychom mohli splnit oba aspekty. Nebo musím získat první nějaké body a pak můžu tomu dát i tu nadstavbu. 

Jan Kameník je záruka, že to zjednodušíte?
Já myslím, že už když si vzpomenu na nadstavbovou část s Mladou Boleslaví a Olomoucí, tak jsme to měli postavené na týmové práci odzadu. Obrana by měla být základ. To ale neříkám, že preferuji a vyznávám, abychom v jedenácti lidech někde zalezli a bránili. To vůbec ne. To může být i agresivitou na balon, zdvojováním a tou vzájemnou pomocí při bránění. 
 

Podkategorie

Příští utkání

Tabulka FORTUNA:LIGA

#KlubZVRPSB
1.SK Slavia Praha22183147:557
2.FC Viktoria Plzeň22135442:1944
3.FK Jablonec22116540:2839
4.SK Dynamo Č. Budějovice22113839:3536
5.FC Baník Ostrava22105732:2435
6.AC Sparta Praha2296739:2933
7.FC Slovan Liberec22103938:3133
8.FK Mladá Boleslav22103939:3533
9.1.FC Slovácko2296728:2733
10.SK Sigma Olomouc22710529:2631
11.Bohemians 190522651122:3523
12.FK Teplice2258919:3523
13.FC Fastav Zlín22631318:3521
14.MFK Karviná22471118:3019
15.Slezský FC Opava2235149:3614
16.1.FK Příbram22341515:4413