FC Fastav Zlín oficiální web

Jihlava pro mě byla jedním z jasných kandidátů na sestup, přiznává Kameník


12.04.2018


Nejen záložník Fastavu Petr Hronek jihlavské prostředí dobře zná. Také zlínský asistent Jan Kameník na Vysočině dva roky působil. Šestatřicetiletý kouč tam nejprve šéfoval regionální akademii, následně koučoval juniorku. K ligovému mužstvu si respektovaného mládežnického odborníka vytáhl Michal Bílek. I když byl bývalý trenér české reprezentace společně s Kameníkem po sedmém jarním kole odvolán, vzpomíná otrokovický rodák na angažmá v Jihlavě pouze v dobrém. „Ve Vysočině pracuje spousta slušných a zapálených lidí, se kterými jsem pořád v kontaktu. Zůstali jsme přáteli, často si voláme. Pro mě i pro rodinu to byla příjemná změna,“ říká Jan Kameník.

Berete díky tomu zápasy s Jihlavou prestižně?
Těším se tam kvůli lidem, které budu moct před zápasem i po utkání pozdravit. Jinak je to běžný ligový duel. Jihlava je náš přímý konkurent v boji o udržení první ligy, takže zápas musíme zvládnout. Neřeším, zda je to víc prestižní nebo osobní. Prostě body jsou pokaždé stejné. Ať hrajeme se Spartou, nebo v Jihlavě. Pokud utkání zvládneme, výrazně se přiblížíme záchraně. Já věřím, že se nám to podaří a před závěrečnými šesti koly budeme mít větší klid na práci. 

Jak jste se do Jihlavy vlastně dostal?
Po osmi letech působení ve Slovácku jsem dostal nabídku od Michala Prokeše z Fotbalové asociace České republiky. Byla to pro mě velká příležitost. Svaz tenkrát začal rozjíždět regionální akademie a mně nabídli pozici jejího šéftrenéra. Já jsem souhlasil a rok jsem se tomuto projektu věnoval. Tenkrát se rozjížděly dvě akademie. První byla v Plzni, druhá právě v Jihlavě. Byla to však více manažerská než trenérská práce. 

Z regionální akademie jste však brzy zamířil do týmu FC Vysočina. 
Dostal jsem nabídku vést juniorku Jihlavy. Tak jsem ji půl roku trénoval. Pak v Jihlavě skončil Michal Hipp a na jeho místo nastoupil Michal Bílek, který mě oslovil, zda bych mu nechtěl dělat asistenta u ligového mužstva. Já jsem velmi rád atraktivní nabídku přijal a začal spolupracovat s kvalitním trenérem a hlavně výborným člověkem. Lidsky jsme si sedli, bohužel jsme po sedmi kolech byli od týmu odvolaní. Tím moje účinkování v Jihlavě skončilo. I když jsem tam ještě vypomáhal u juniorky, v polovině června loňského roku se naše cesty rozešly. 

Co říkáte na to, jak Vysočina vstoupila do jarních odvet a jak se neuvěřitelně zvedla?
Určitě jsem to nečekal. Asi jsem podlehl tomu bodovému zisku, který Jihlava měla po podzimu. Předpokládal jsem, že je jedním z jasných kandidátů na sestup. Nicméně v zimě tam došlo k velké obměně hráčů, přišel trenér Martin Svědík, kterého dobře znám, protože jsme spolu studovali profesionální licenci. Ten mužstvu dal organizaci, vybral charakterově dobré hráče a v prvních čtyřech kolech udělali skoro zázrak, když dokázali bodovat s týmy z popředí tabulky. Na druhé straně se Jihlavě sešlo více věcí. Vysočina měla štěstí, kterému šla ale hodně naproti. Překvapivé vítězství si zasloužila. 

Navíc má Jihlava v útoku Lotyše Ikauniekse, který mužstvo na jaře střelecky táhne.
Davis byl zraněný, v posledních dvou kolech nenastoupil. Nicméně je to velmi nebezpečný hráč hlavně při náběhových situacích či rychlých protiútocích. Velmi dobře pracuje v pokutovém území. Pokud se dostane k míči, tak je pohotový. Má slušný první dotek a výborné zakončení. To jsou právě známky Ikauniekse, který je nyní stěžejním hráčem Jihlavy. Není ale možné zapomínat ani na ostatní hráče Jihlavy. 

Mezi ně patří také stoper Buchta, který zpevnil defenzivu Vysočiny. Souhlasíte?
Určitě. Hlavně díky němu Jihlava přestala inkasovat branky. Velmi dobře dokáže organizovat hru a nedovolí soupeřům zakončovat. Proti nám ale možná Buchta nebude hrát, protože po šlápnutí na Baroše dostal dvouzápasový trest a jedno utkání už si odpykal. Uvidíme, zda se vedení Jihlavy proti rozhodnutí disciplinární komise odvolá, nebo ne. Pro nás bude dobře, pokud Buchta nenastoupí.  

S čím na vás Jihlava vyrukuje?
Jihlava hraje doma a bude chtít na nás vyrukovat s vyšším postavením. Soupeř bude chtít rozbít naši kombinaci, hru. Pokusí se získat míče ještě na naší polovině a chodit do rychlého zakončení. 

Může být pro vás venkovní hřiště výhoda? 
Může to být určitý faktor utkání. Já pořád věřím, že tým je natolik kvalitní a že v Jihlavě uspěje. Máme v kádru spoustu zkušených hráčů, kteří jazýček vah převáží na naši stranu. Pokud podáme v defenzivě zodpovědný výkon jako na Slavii a kvalitní výkon do ofenzivy, měli bychom si z Jihlavy nějaký bod odvézt.  

Může být případná výhra v Jihlavě rozhodující? 
Máme před sebou dva důležité venkovní zápasy s dalšími sestupem ohroženými týmy. Kromě Jihlavy tak s Mladou Boleslaví. Pokud dokážeme bodovat v obou utkáních, alespoň jeden zápas vyhrajeme, tak se záchraně přiblížíme tak blízko, že v posledních pěti kolech můžeme hrát opravdu v klidu. 

Nebojíte se v případě porážky ještě větších komplikací? 
Znovu opakuji, že náš tým má kvalitu, kterou již ukázal. Je jenom na hráčích, jak k zápasům přistoupí, jak budou zodpovědní a jak se nám bude dařit ve finální fázi. 

Do sestavy se vracejí Ekpai s Matejovem. Budou hrát od začátku?
Všichni hráči naplno trénují, jasno o sestavě nemáme. Někteří mají drobné šrámy, rozhodne čtvrtek, kdy po odpoledním tréninku vyrážíme ze Zlína do Jihlavy.

Zdroj: zlinsky.denik.cz

Podkategorie

Příští utkání

Tabulka FORTUNA:LIGA

#KlubZVRPSB
1.SK Slavia Praha19161248:1649
2.FC Viktoria Plzeň19143229:1545
3.FC Baník Ostrava19104525:1534
4.FK Jablonec19103638:1833
5.AC Sparta Praha1995530:1632
6.FC Fastav Zlín1993725:2230
7.FC Slovan Liberec1967617:1725
8.FK Teplice1974821:2525
9.Slezský FC Opava19721026:3023
10.FK Mladá Boleslav1964936:3622
11.1.FC Slovácko19701221:3121
12.1.FK Příbram1955924:4320
13.Bohemians 19051947818:2719
14.SK Sigma Olomouc19541017:3219
15.MFK Karviná19431224:3715
16.FK Dukla Praha19431215:3415