FC Fastav Zlín oficiální web

OTA NOVÁK: Umělka a přírodní trávník? To jsou dva úplně jiné sporty


03.02.2019


Se zlínským týmem má za sebou již čtvrté zahraniční soustředění v tureckém Beleku. Letos však bylo pro trenéra gólmanů OTAKARA NOVÁKA v něčem jiné. Pár dní před koncem posílila totiž jeho brankářská parta o nového člena. Co říká na novou posilu v bráně, jak hodnotí letošní soustředění a jak se těší na ligu? Čtěte v rozhovoru pro klubový web. 

Jak jsi spokojený s výkony a přístupem gólmanů?
Abych byl spokojený, museli bychom každý zápas odehrát s čistým kontem a ani to ještě není záruka dobrého výkonu. Slovo „spokojenost“ je slovo, které moc často nepoužívám. Musím však říct, že v každém utkání, které jsme tady sehráli, si každý brankář odvedl svou práci dobře. Co se týká přístupu, o tom se nemá cenu bavit - ten by měl být přirozeně na nejvyšší úrovni a já jsem rád, že to tak bylo.

Zařadil jsi do přípravy nějaké speciální prvky?
Tento rok to bylo jiné v tom, že příprava byla kratší, takže i já jsem musel upravit některé věci, které se týkají posilovny, skoku atd....a přiznám se, že jsem nad tím seděl docela dlouho. Jestli to bylo správně, to se ukáže v každém z následujících mistrovských utkání a já věřím, že jsem zvolil dobře. 

Co říkáš na novou posilu ve tvém gólmanském týmu Mateje Rakovana, který se k tureckému soustředění připojil teprve před pár dny?
Matěje trošku znám. Pamatuji si ho hlavně z jeho posledního působiště v české lize, v Jihlavě. Je to dobrý, vysoký brankář, který už má zkušenosti s první ligou. Věřím, že se mu bude ve Zlíně dařit, a že se tady bude cítit dobře.

Co se změnilo příchodem Rakovana do týmu? Budou se kvůli tomu dít nějaké další změny?
Příchodem se změnilo to, že je tady o jednoho brankáře víc, takže klukům, kteří tady byli přibyla konkurence. Honza Šiška nám už několikrát ukázal, že by z něj v budoucnu mohl být velmi dobrý brankář. Řešíme i ve spolupráci s Honzou nejlepší možné varianty, jak jeho výkonnost neustále posunovat dopředu. Těch možností je víc, ale vůbec není vyloučené ani to, že by se mohl klidně objevit ve zlínské ligové brance.

Tým získal nového trenéra. Co se tím změnilo pro tebe? 
Každý trenér má svoji představu a své nároky na brankáře. Na mě je, abych jeho nároky dokázal přenést na gólmany, ať už se jedná o hru nohou, organizaci hry atd... Takže pro mě se změnilo to, abych pochopil, jak nový trenér přemýšlí. Ale jedno zůstává u každého trenéra stejné vždy, a myslím, že ani trenér Pivarnik nebude výjimka: prostě nedostat gól!

Na čem gólmani v Turecku nejvíce pracovali?
Potřeboval bych aby soustředění trvalo ještě tak o týden déle, abychom vše stihli, ale obecně se dá říct, že jsme pracovali komplexně na všem. Jelikož se blíží první mistrovské utkání, tak hlavně na rychlosti. Není to vůbec jednoduché, protože chytání na umělé trávě, kde jste skoro měsíc a pak přechod na přírodní trávník, to je skoro jiný sport. Tělo reaguje úplně jinak, kopání do míče z technického hlediska, je taky jiné a takhle by se dalo pokračovat dál. Ale je to pro všechny mužstva stejné, takže i my si s tím musíme poradit.

Chytá se tedy brankáři jinak v létě a jinak v únoru?
Je to změna. Hřiště bývají po zimě většinou ne moc kvalitní, k tomu hodně měkké a může se přidat sníh. Těch odlišností je docela dost a i chytání, pokud jsou extrémnější podmínky, se tomu musí přizpůsobit. Ale nutno říci, že s příchodem vyhřívaných trávníku se situace neuvěřitelně zlepšila. Když si vzpomenu, na čem jsem hrával já, kdy vyhřívané trávníky nebyly, tak oproti současným to tehdy bývalo někdy opravdové dobrodružství.

Jak hodnotíš v kostce letošní soustředění v Turecku? Co se povedlo a co by chtělo naopak zlepšit?
Letos to bylo opět vynikající, ale opravdu vynikající! Jsme tady myslím, že už po čtvrté, známe to tady, je nám tady dobře. Už poznáváme lidi, oni poznávají nás a je to příjemné. Nemůžeme si stěžovat vůbec na nic. Pár dní pršelo, ale to je tak zanedbatelná věc, že se o ní vůbec nemá cenu bavit. Soupeři byli také kvalitní, je skvělé hrát proti Kazani, SønderjyskE…pro kluky je to zkrátka výborná zkušenost. 
 

Podkategorie

Příští utkání

Tabulka FORTUNA:LIGA

#KlubZVRPSB
1.SK Slavia Praha651011:116
2.FK Jablonec641113:513
3.1.FC Slovácko64027:812
4.FC Viktoria Plzeň63219:711
5.AC Sparta Praha631212:810
6.FC Fastav Zlín63036:49
7.FK Mladá Boleslav530210:99
8.FC Baník Ostrava63039:89
9.Bohemians 1905621310:117
10.SK Sigma Olomouc62136:87
11.1.FK Příbram62136:97
12.FC Slovan Liberec62045:76
13.Slezský FC Opava62044:116
14.FK Teplice51224:85
15.SK Dynamo Č. Budějovice61235:95
16.MFK Karviná60244:82